Звіт за результатами публічної консультації "Як перетворити забруднене озеро Сільське на зону рекреації та відпочинку"

Публічна консультація проводилась 9 жовтня 2019  у приміщенні туристичного клубу "Вогнище" смт Куликівка.

Громада

Куликівська ОТГ, Чернігівська область

Учасники

Всього: 18

Чоловіки: 8

Жінки: 10

ВПО: немає інформації

Люди з інвалідністю: немає інформації

Представники влади

Заступник селищного голови з гуманітарних питань, начальниця управління освіти, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту селищної ради, начальник відділу житлово-комунального  господарства, містобудування, архітектури, транспорту та благоустрою

Проблема

Забруднення прибережної зони та вод озера Сільського загрожує здоров’ю місцевих мешканців та зменшує кількість відпочиваючих на ньому

Симптоми проблеми:

• озеро окуповане домашньою птицею (качки, гуси)
  • вода озера забруднена, береги теж
  • мешканці постійно скаржаться на забрудненість озера, пропонуючи різні варіанти вирішення проблеми

Причини проблеми:

• центральна водойма селища, озеро Сільске, останні роки мілководне, для купання мешканцями не використовується, але натомість окуповане домашньою птицею (качки, гуси), внаслідок чого вода забруднена, береги теж
  • попри те, що озеро не використовується для купання, воно є важливим місцем для відпочинку мешканців а також для риболовлі - з погіршенням стану озера, ставлення мешканців до вже існуючої інфраструктури теж погіршується
  • щорічних дій місцевої влади по забезпеченню благоустрою та підтримки екосистеми озера та прибережної зони не вистачає для того, аби очистити озеро та береги, підняти рівень води та вплинути на вигул домашньої птиці

Ціна невирішення проблеми:

• погіршення стану та подальше забруднення екосистеми центральної водойми селища
  • підвищення рівня антисанітарії та ризику хвороб для людей, які відпочивають біля озера та тварин
  • зростання кількості незадоволених мешканців ситуацією з озером
  • зниження туристичної привабливості громади

Альтернативи рішень

Альтернатива 1 Напрацювати комплексний проект очищення озера та облаштування його берегів під відпочинкову зону та зону для риболовлі

• створити робочу групу з представників профільних відділів селищної ради, місцевих мешканців, рибалок, активістів та експертів
  • знайти фінансування для проекту

а. з бюджету громади у 2020 році

б. з обласного бюджету у 2020 році

в. за конкурсом бюджету участі

г. за конкурсом Мінрегіонрозвитку

• поінформувати мешканців про заплановану діяльність у межах проекту та про можливість долучитися до його реалізації

Екоактивістка Тетяна Сипок висловила думку, що першим кроком до вирішення проблеми має стати об’єднання активних мешканців громади. Усі учасники погодились з тим, що від імені громадської організації буде значно простіше підіймати питання засмічення озера, пропонувати шляхи його очищення та облаштування як на розгляд селищної ради, так і мешканців громади. Начальниця управління освіти, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради Світлана Масльонка запевнила, що у селищній раді є спеціалісти, які допоможуть та проконсультують активістів з питань реєстрації. За словами учня Куликівського ЗЗСО Михайла Міни, у школярів є багато ідей, які стосуються покращення екологічного стану громади та підвищення екосвідомості серед її мешканців, але їм досі не було з ким ними поділитися: “Річ у тім, що активний та екосвідомий мешканець або мешканка Куликівки не відчуває підтримки. Це демотивує. Але якщо такі люди об’єднаються і створять організацію однодумців – їм буде значно легше і цікавіше продовжувати діяти на захист озера Сільського та природи громади в цілому”.

Екоактивістка Людмила Ковальчук запропонувала встановити попереджувальні таблички біля озера, особливо у тих місцях, де мешканці призвичаїлися мити автомобілі. Такі таблички мають вказувати на заборону мити автомобілі та смітити біля водойми а також нагадувати про відповідні штрафи за недотримання даних правил. Усі учасники консультації погодились з доцільністю встановлення таких табличок.

Альтернатива 2 Перепрофілювати озеро під рибний ставок без відпочинкової зони

Учасники консультації відмовилися від ідеї перепрофілювання озера під рибний ставок без відпочинкової зони, оскільки попри забрудненість озеро залишається важливим та популярним місцем відпочинку мешканців громади, а також місцем проведення різноманітних заходів та святкувань.

Альтернатива 3 Запустити системну інформаційну кампанію для мешканців громади з метою підвищити рівень ековідповідальності

• за допомогою місцевих ЗМІ, інформаційними ресурсами ради ОТГ, комунальних підприємств, поліції та активістів інформувати мешканців про вимоги законодавства стосовно поводження з домашніми тваринами та худобою, поводження з відходами, спалювання сухої трави та листя
  • залучати до процесу інформування місцевих лідерів думок, молодь, тощо

Екоактивістки Тетяна Сипок та Людмила Ковальчук озвучили незадоволеність тим, як поліція реагує на порушення несвідомими мешканцями правил поводження з відходами, спалювання ними сухої трави та листя. Учасники консультації зійшлися на тому, що вирішити це питання допоможе велика інформаційна кампанія по донесенню та роз’ясненню вимог законодавства не тільки до звичайних мешканців громади, але і до правоохоронців.

Інші коментарі та питання, які піднімали учасники консультацій:

• Також модератор заходу, регіональний представник ГО “Центр UA” у Чернігівській області Денис Мурза порадив екоактивістам поцікавитися можливостями залучити фінансування на проекти майбутньої ГО, які надає бюджет участі, положення про який прийнято Куликівською селищною радою у 2018 році.

Звіт підготував регіональний представник ГО “Центр UA”
у Чернігівській області Денис Мурза
denny.murza@gmail.com, (095) 285 10 99