Пам’ятка для керівників закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей

На виконання доручення Прем’єр-міністра України від 11 грудня 2019 року № 44205/1/1-19, протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2019 року (витяг з протоколу №23) та листа ДСНС України  від 11 грудня 2019 року №02-17767/261, з метою здійснення контролю за виконанням вимог Кодексу цивільного захисту України, інших законодавчих та нормативних, нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки і керуючись частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»,  вимогами Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, починаючи із грудня 2019 року невідкладно організувати та здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням (виконанням) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей - дитячих садочків, шкіл, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, гуртожитків, установ охорони здоров’я та соціального захисту, державних об’єктів критичної і транспортної інфраструктури, у тому числі тоговельно-розважальних закладів, віднесених до СС-2 та СС-3 класів наслідків (відповідальності) будівель або споруд.

У разі порушення встановлених законодавством вимог техногенної та пожежної безпеки, невиконання приписів про усунення порушень застосовувати заходи адміністративного впливу, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Неухильно дотримуватися вимог статті 68 Кодексу цивільного захисту України стосовно звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Під час здійснення позапланових перевірок провести практичні тренування з персоналом щодо дій у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій і пожеж, зокрема стосовно забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей (дітей).

Особливу увагу звернути на евакуаційні шляхи і виходи, наявність та працездатність систем протипожежного захисту, внутрішнього та зовнішнього водопостачання, обробку вогнезахисним розчином дерев’яних конструкцій покрівлі,а також проведення заміру опору ізоляції.

Організувати та забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед населення (особливо серед дітей) щодо дотримання вимог техногенної та пожежної безпеки.

ПРОПОНУЮ:

1. Дитячі садочки, школи, професійно-технічні училища, установ охорони здоров’я та соціального захисту:

- обладнати системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації) п. 1.2. глави 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні» ДБН.В.2.564:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І проектування. Частина ІІ Будівництво»);

- обладнати системою протипожежного захисту (системою оповіщення про пожежу та   управління евакуюванням людей). п. 2.2. глава 2 розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні"; п.8.1 ДБН. В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І проектування. Частина ІІ Будівництво»;

- обладнати внутрішнім водопроводом з установкою пожежних кранів (п. 2.2. глава 2 розділу V "Правила пожежної безпеки в Україні"; п.8.1;

2. Дерев’яні конструкції    покриття  обробити засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. (п 2.5 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001.-2014"Правила пожежної безпеки в Україні"

3. Світильники з лампами розжарювання в кімнаті відпочинку майстерні заключити в захисне суцільне скло (ковпаки) п.1.18., глава 1, розділ  ІV, абзац 8,  НАПБ А 01. 001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»

4. З’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів  в розподільчих коробках здійснити за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");

5. Провести замір опору ізоляції електромережі (п.1.20. глави 1 розділу  ІV  НАПБ А 01. 001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);

6. Виконати захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку необхідно виконати відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (п.1.21. глава 1, розділ ІV, абзац 2,   НАПБ А 01. 001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);

7. Посадовим особам та працівникам пройти  протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки. (Пункти 15, 16, 20 розділу ІІ НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні");

8. Обладнати інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту. (стаття 40, частина 3 КЦЗУ; Пункт 13 «Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (затверджено постановою КМУ № 444 від 26.06.2013 року) Наказ Управління ДСНС України у Чернігівській області від 17.02.2014 року № 29 «Про затвердження опису інформаційно-довідкового стенду»);

9. Приміщення закладів забезпечити належною кількістю первинних засобів пожежогасіння.(п. п. 3.6, 3.9 глави 3 НАПБ А 01. 001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні»);

10. На шляхах евакуації демонтувати оздоблення підлоги з вищими показниками пожежної небезпеки ніж Г2, В2, Д2, Т2 або надати сертифікат відповідності щодо займистості, поширення полум’я поверхнею, димоутворювальною здатністю та токсичністю продуктів горіння. (п. 22 розділу ІІ, п. 2.23 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні", п. 7.3.3 ДБН В.1.1-7:2016 "Пожежна безпека об’єктів будівництва").

Начальник Куликівського РС УДСНС України

у Чернігівській області