У 2018 році ОТГ стануть розпорядниками земель і в межах, і поза межами населених пунктів

Дата: 02.02.2018 08:53

До 2018 року сільські ради та ради ОТГ були розпорядниками земель лише в межах населених пунктів. Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою — 1-3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові. Об’єднані територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недоотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.

Прийняття закону Верховної Ради про передачу права ОТГ розпоряджатися землями поза межами населених пунктів затягнулося в часі з 2016 року, коли законопроект був проголосований в першому читанні. Саме тому Кабінет Міністрів України з 1 лютого 2018 року розпочинає процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам.  Прийняття закону Верховної Ради про передачу права ОТГ розпоряджатися землями поза межами населених пунктів затягнулося в часі з 2016 року, коли законопроект був проголосований в першому читанні. Саме тому Кабінет Міністрів України з 1 лютого 2018 року

Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад (відповідно до статті 117 Земельного кодексу України). Також відтепер передача таких земельних ділянок в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність буде здійснюватись тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Завдяки ініціативі Уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Рада громади сама визначатиме ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.

Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ. Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування в частині розпорядження земельними масивами орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30-40% .