A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Куликівська громада
Чернігівська область, Куликівський район

Новини

19.06.2018

Науково-краєзнавча експедиція «Історико-культурна спадщина Чернігівщини: проблеми збереження та форми популяризації»

 6 червня 2018 року делегація Національної спілки краєзнавців України здійснила науково-краєзнавчу експедицію «Історико-культурна спадщина Чернігівщини: проблеми збереження та форми популяризації». Її метою стало вивчення досвіду роботи краєзнавців Чернігівщини та привернення уваги громадськості до питань дослідження і збереження культурного надбання краю.

У експедиції взяли участь представники керівництва Спілки, члени Президії та Правління, голови декількох обласних організацій.

У рамках заходу в Навчально-науковому інституті історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського відбулося засідання круглого столу, в якому взяли участь місцеві краєзнавці, науковці-історики, очільники районних краєзнавчих осередків та гості. Представники керівництва та члени Президії Спілки дали високу оцінку роботи Чернігівської обласної організації НСКУ та нагородили найактивніших. Серед нагороджених була і Куликівський селищний голова Наталія Халімон, яка була відзначена Подякою НСКУ за активну науково-дослідницьку діяльність у популяризації історії рідного краю.

 

 

 

 

Третя Куликівська районна краєзнавча конференція

29 березня в районному будинку культури  відбулася третя районна краєзнавча конференція. Цьогорічне зібрання краєзнавців  Куликівщини було присвячене 95-й річниці створення Куликівського району.

Відкриваючи конференцію Куликівський селищний голова Наталія Халімон, яка власне і очолює районний  осередок  Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, представила загалу поважних гостей-краєзнавців з обласного центру і подякувала їм за підтримку розвитку краєзнавчої справи на Куликівщині. Очільник громади також подякувала усім учасникам конференції за інтерес  до вивчення історії рідного краю та популяризацію краєзнавства на теренах району.

Чернігівську обласну організацію Національної спілки краєзнавців України на конференції представляли: голова правління організації, кандидат історичних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Олександр Коваленко;  член правління обласної організації,кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Олександр Рахно; відповідальний секретар організації, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Людмила Ясновська;  кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Олег Воронко;   член Національної спілки краєзнавців України, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри археології, етнології та туристично-краєзнавчої роботи Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Сергій Токарєв.

Окрім членів Куликівського районного осередку краєзнавців  в  роботі конференції взяли участь  вчителі історії та бібліотекарі району.

По першому питанню програми конференції: "Археологічна спадщина Куликівського району" цікаву і змістовну доповідь представила присутнім Людмила Ясновська. Науковець зокрема зазначила, що археологічні дослідженя свідчать про те, що перші поселення на території сучасної Куликівщини датуються епохою неоліту (бронзи). Цю територію населяли племена, які займалися землеробством і скотарством.  На розкопках, що проводилися на Ковчинському городищі, були знайдені  артефакти, які дали змогу науковцям  відтворити життя і побут давніх кочових племен ковуїв, що населяли  ці землі  в добу Київської Русі. Знахідки стали експонатами Ковчинського краєзнавчого музею.

Про цікаві сторінки з історії  району козацької доби  розповів учасникам конференції Сергій Токарєв. У своїй доповіді "Козацько-старшинська родина Селецьких в історії України другої половини XVII-XVIII ст." Доповідь мітстила багато історичних свідчень про життя тогочасної козацької старшини, зокрема представників шляхетної відомої на Куликівщині родини Селецьких,  яка  в період Гетьманщини займала доволі високе становище в суспільно-політичній ієрархії тогочасної України.

Про життя і  діяльність уродженця села Ковчин Аркадія Верзилова, який на початку  ХХ століття кілька разів обирався міським головою Чернігова,  у своїй  доповіді "Громадський діяч та історик Аркадій Верзилов" розповів  учасникам конференції  Олександр Рахно.

Заступник селищного голови з гуманітарних питань, член Національної спілки краєзнавців Володимир Повозник  представив до уваги присутніх результат свого краєзнавчого дослідження, присвяченого поету і  учаснику визвольних змагань  Петру Карпенку-Криниці, який народився в Баклановій Муравійці. У доповіді: "Повернення із забуття: поет і учасник визвольних змагань Петро Карпенко-Криниця" Володимир Повозник розповів про непростий життєвий шлях талановитого поета: про  журналістську діяльність в роки окупації, про мрії поета про незалежну Україну, про еміграцію і роки поневірянь по різних країнах, про цілі десятиліття забуття і життя відлюдника. Насамкінець доповідач зачитав присутнім поетичні рядки талановитого земляка, ім"я якого було незаслужено забуте.

Другий блок конференції був присвячений презентації нових видань з історії Куликівщини.

Видання "Лідія Платонівна Деполович. Бібліографічний покажчик " представила увазі присутніх Наталія Халімон. Очільник районного краєзнавчого осередку розповіла про життєвий шлях відомої землячки  та велику педагогічну і методичну спадщину авторки довоєнного Букваря та повідомила, що наразі районний осредок спільно з представниками Куликівського відділення Чернігівського земляцтва у м. Києві працює над увічненням на державному рівні пам"яті видатного педагога Лідії Деполович.  Ці заходи планують присвятити  150-річчю від дня народження відомої землячки, яке відзначатимуть наступного 2019 року.

Великий за форматом фоліант "Шляхами пращурів" авторства архімандрита Никодима ( в миру Сергія Силка), який народився у Виблях , а нині  здійснює служіння настоятелем Свято-Озерського храму у Харкові, презентувала загалу за дорученням автора  помічник депутата обласної ради Віктора Труша  Наталія Коновалова. В книзі зібрані  історичні і краєзнавчі матеріали з історії Чернігово-Сіверського краю, зокрема дослідження про роди і родоводи  села Виблі. 

В продовження  тематики краєзнавче видання "Метричні книги села Виблі" представив учасникам конференції виконувач обов"язків старости села Виблі Анатолій Ревко. Доповідач  розповів присутнім про відомі козацькі роди свого села, яке свого часу було центром Вибельсько Сотні  Чернігівського Полку. 

Свої пропозиції щодо розвитку краєзнавчої справи на Куликівщині озвучив на загал присутній на конференції редактор обласної газети "Світ-інфо"  Петро Антоненко. Він запропонував такі напрямки роботи:  інформаційно-просвітницький через  оприлюднення краєзнавчих  матеріалів у ЗМІ та  увічненення пам"яті  про відомих земляків через встановлення меморіальних табличок.  

У своєму зверненні до учасників конференції голова обласної організації Національної спілки краєзнавців Олександр Коваленко   подякував районному краєзнавчому осередку і особисто його голові Наталії Халімон за активну роботу по розвитку і популяризації краєзнавства на  Куликівщині і  висловив впевненість що така робота і співпраця районного осередку та обласної організації носитиме  системний характер. Олександр Борисович озвучив пропозицію про доцільність розробки спільно  з Куликівською селищною радою  та прийняття комплексної довгострокової програми розвитку краєзнавчої справи в Куликівській об"єднаній територіальній громаді.

Підсумовуючи роботу конференції Наталія Халімон  ще раз подякувала гостям з області та місцевим  краєзнавцям за участь в заході та наголосила, що районний осередок  і надалі працюватиме над краєзнавчими дослідженнями про історію району та відомих земляків а також популяризуватиме краєзнавство  на теренах Куликівщини.

 

 

05.04.2017 р.

Друга Куликівська районна краєзнавча конференція

100-річчю Української національної революції 1917 – 1921 рр була присвячена Друга Куликівська районна краєзнавча конференція, яка відбулася 5 квітня 2017 року в районному будинку культури. Участь у конференції взяв голова райдержадміністрації Олексій Ракоїд. В залі РБК зібрався активний загал, який має прямий стосунок до краєзнавчої роботи в районі: бібліотекарі, сільські голови, відомі місцеві краєзнавці.

На конференції були присутні відомі історики та краєзнавці з обласного центру: Олександр Коваленко – кандидат історичних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, голова Правління Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України; Олександр Рахно – кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, заступник голови Правління Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України; Людмила Ясновська – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, відповідальний секретар Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України; Олег Воронко – кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка; Андрій Курданов – заступник голови Чернігівської райдержадміністрації, голова Чернігівського осередку Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Відкрила та вела конференцію Наталія Халімон – голова районної ради, голова Куликівського осередку Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

У соєму вітальному слові до учасників конференції голова райдержадміністрації Олексій Ракоїд наголосив на важливості краєзнавчої роботи для виховання національної свідомості молодих українців та зауважив що у районі необхідно активізувати і ситематизувати країзнавчу роботу.

Тематичний блок конференції відкрив Олександр Рахно, котрий виступив перед аудиторією з інформацією на тему:«Чернігівщина і Українська національна революція: погляд через 100-річчя».

Про події Української національної революції, пов’язані з історією Куликівщини говорив у своєму виступі Вересоцький сільський голова Андрій Гнотенко. Тема його виступу – «Участь жителів Куликівщини у подіях Української національної революції» була зроблена за дослідницькими матеріалами відомого в районі краєзнавця Володимира Повозника.

Досвідом роботи Чернігівського осередку Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України ділився в своєму наступному виступі його керівник Андрій Курданов, котрий представив аудиторії цікаву презентацію.

Презентацію першого випуску «Куликівського краєзнавчого вісника» зробили голова Чернігівської обласної організації Олександр Коваленко та голова Куликівського осередку організації Наталія Халімон. Виступаючі зазначили, що метою започаткованого видання є підтримка творчих прагнень громадськості, спрямованих на збереження і відтворення національної історико-культурної спадщини, забезпечення невід’ємних прав людини на національну самобутність, свободу творчості, задоволення духовних потреб, створення сприятливих умов для виявлення, відновлення й охорони об’єктів історичного минулого Куликівщини, народної творчості, традицій, промислів та інших видів діяльності. На сторінках збірника друкуватимуться матеріали краєзнавчих досліджень. Історія Куликівщини багата, цікава й недостатньо досліджена, тому виступаючі виразили сподівання, що дане видання знайде своє коло прихильників і збагатить наукову, історичну та культурну спадщину Куликівського краю. Наталія Халімон зауважила, що Куликівський осередок ЧОО НСКУ є відкритим для всіх бажаючих долучитися до спільної справи з вивчення, дослідження та збереження історії рідного краю, а найбільш активні краєзнавці, які матимуть власні дослідження, рекомендуватимуться до вступу в НСКУ. Голова осередку виразила сподівання на плідну співпрацю. Слова вдячності адресувалися депутату Чернігівської обласної ради Віктору Трушу за підтримку видання збірника.

Олександр Коваленко вручив посвідчення членів Національної спілки краєзнавців України Виблівському сільському голові Анатолію Ревку, директору Куликівського районного краєзнавчого музею Володимиру Повознику, Вересоцькому сільському голові Андрію Гнотенку та директору Київського інституту радіолокаційних технологій, активному члену Чернігівського земляцтва в м. Київ Сергію Спутаю.

Своїми враженнями про перший випуск «Куликівського краєзнавчого вісника» ділилася одна з перших його читачок – директор комунального закладу «Куликівська централізована бібліотечна система» Куликівської районної ради Інна Янголь. Інна Миколаївна також коротко зупинилася на напрацюваннях бібліотечних працівників району в напрямку краєзнавства.

Про специфіку та важливість краєзнавчої роботи в своєму виступі розповів один з авторів першого випуску Вісника Анатолій Ревко. Про особисті краєзнавчі напрацювання та необхідність зберігати історичну пам'ять незалежно від політичних змін говорив досвідчений краєзнавець з Вересочі Владислав Казимир.

Зі словами вдячності за підтримку краєзнавчого руху в Куликівському районі до присутніх на конференції науковців з Чернігова звернувся один з членів Куликівського осередку ЧОО НСКУ Сергій Спутай. Сергій Михайлович виразив сподівання, що Друга Куликівська краєзнавча конференція стане серйозним поштовхом для гуртування та активізації краєзнавчого руху на Куликівщині. 

gromada.org.ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь